Hytte i Rennebu
Rennebu har blitt en svært populær hyttekommune
Å ha hytte i Rennebu blir stadig mer populært. Og lønnsomt. Fornuftige tomtepriser og flott natur gjør at stadig flere innser at Rennebu er et godt valg.
Rennebu er Trøndelags femte største hyttekommune, og antallet hytter vokser stadig. Tallet på hytter har nå tippet over 1 800. Siste registrerte tall var 1797 pr 31.12.2011. Særlig de fem siste årene har veksten vært svært stor, med 237 nye hytter. I 2010 var veksten større enn på Røros og bare fem færre enn i Oppdal. Oppdal fikk 53 nye hytter og Rennebu 48 i 2010. I 2011 ble det ferdigstilt 27 nye hytter i Rennebu.
50 døgn årlig
I gjennomsnitt bruker hytteeierne hytta 50 døgn pr år, viser hytteundersøkelsen fra 2009. Hytteeierne setter særlig pris på ”fjell og uberørt natur”, samt de unike turmulighetene (både i og utenfor merkede løyper) som Rennebu kan tilby. Jakt og fiske er også aktiviteter som hytteeierne vet å verdsette.
Barnevennlig!
Barnas Naturverden gir flotte opplevelser for barn og unge, med merkede turer og overnatting i selehus.
Verneområder
Rennebu er inngangsporten til hele tre verneområder: Trollheimen landskapsvernområde, Forollhogna nasjonalpark og Dovre / Sunndalsfjella nasjonalpark.
Nerskogen
Nerskogen er for tiden det mest populære hytteområdet i Rennebu. Nerskogen er inngangsporten til Trollheimen. Nerskogen har mange merkede løyper for ski, sykkel og fotturer. Landbruk og reindrift er de dominerende næringsveiene i denne levende grenda i Trollheimens ytterkant.
Nerskogen Skisenter – med hele Trollheimen i sikte!
Nerskogen skisenter er et flott skianlegg med 7,5 km nedfartsløyper, tre skiheiser, barneheis, egen kjelketrasé, ski- og kjelkeutleie og kafeteria. Unike snøforhold.
Trivelig landhandel med godt utvalg:
Nerskogen landhandel overrasker og imponerer med stort vareutvalg, friske varer og tilbud innen lokal mat
Sentrumsnært
Gisnadalen, Jøldalen, Innerdalen og Innset er andre populære områder. Mange hytter ligger også omkring bygdesenteret Berkåk. Mjuken Sameie satser sterkt på utbygging av sentrumsnært hytteområde.
Rike håndverkstradisjoner
Dyktige hyttebyggere og håndverkere er et av bygdas fortrinn. For oversikt, se Veiviseren
Renholds- og vaktmestertjenester til hyttemarkedet
Ta kontakt med Bygdasenteret dersom du ønsker hjelp til hyttevask eller vaktmestertjenester
Les mer på Bygdasenterets nettsider. Tlf. Bygdasenteret: 72 42 77 06. E-post: bygdasenteret@rennebu.net
Jakt, fiske, turer
Rennebu er et eldorado for friluftsaktiviteter.
Det arbeides for tiden med et felles fiskekort for hele Rennebu.
For kjøp av jaktkort og fiskekort, kontakt Bygdasenteret eller Rennebu Utmarksråd
Det er utgitt en flott bok med forslag til fotturer i Rennebu (kr 190,-). Denne kan kjøpes i Bygdasenteret (ved Shell-stasjonen/Berkåk Veikro), Servicetorget på kommunehuset, Prix Berkåk og Nerskogen landhandel.
Om laksefiske, se Orklaguiden
Fornøyde hytteeiere i Rennebu
En fredelig langrennstur på fjellet kan se ut til å være det hytteeiere i Rennebu setter mest pris på når de besøker fritidsboligen sin
Gjerding rundt hytter
– hva er lov og ikke lov i Rennebu
Hytteundersøkelse
Stadig flere bygger hytte i Rennebu. Bygda er i ferd med å bli en av de store hyttekommunene i regionen.