Høring - glattkjøringsbane på Buvatnet

Rennebu kommune har mottatt søknad fra politiet i Rennebu om tillatelse til å anlegge midlertidig glattkjøringsbane på Buvatnet.

Kjøring på Buvatnet

Buvatnet er et område som i henhold til avtale mellom Direktoratet for Naturforvaltning (DN) og Rennebu kommune kun skal benyttes til allment friluftsliv. Denne begrensningen i råderett over egen eiendom er tinglyst på alle kommunens eiendommer ved Buvatnet.

For at Rennebu kommune skal kunne gi en tillatelse til motorferdsel på Buvatnet må DN gi en dispensasjon fra denne tinglyste klausulen.

Rennebu kommune har søkt om dispensasjon fra klausulen, og i den forbindelse gjennomfører vi nå en høring blant lokalt berørte parter. Dispensasjonssøknaden behandles av Fylkesmannen i Sør-Trøndelag på vegne av DN.

Det vi ønsker tilbakemelding om i denne høringen er på hvilken måte de lokalt berørte parter føler seg berørt av glattkjøringsaktivitet på Buvatnet

Det vi ønsker tilbakemelding om i denne høringen er på hvilken måte de lokalt berørte parter føler seg berørt av glattkjøringsaktivitet på Buvatnet. I en midlertidig tillatelse som er gitt til politiet for perioden 24. februar - 20. mars 2010 er det angitt følgende begrensninger:

  • All kjøring skal foregå med lovlig registrerte kjøretøy og i regi av politiet som et forebyggende tiltak mot trafikkulykker
  • Tillatelsen gjelder kun for brøyting av banen med egnet kjøretøy, og glattkjøring med personbil
  • Glattkjøring kan kun foregå mellom kl. 10 og 18 på lørdager, og inntil to kvelder i uka mellom kl 18 og 21
  • Brøyting av banen kan foregå innenfor de lokale kjøretidsbestemmelser
  • bommen på gangveien skal benyttes for å stenge banen når den ikke er i bruk i medhold av denne tillatelse.


Det kan videre bli aktuelt å gi tillatelse til glattkjøring i regi av andre enn politet, for eksempel motorsportsklubber eller andre private aktører som vil organisere glattkjøring.

Videre kan det hvis det gis en varig dispensasjon fra klausulen være aktuelt å utarbeide en reguleringsplan som regulerer motorferdsel på Buvatnet vinterstid.

Et polulært tiltak

Rennebu kommune er innstilt på å tilrettelegge for glattkjøring på Buvatnet i begrenset utstrekning i månedene desember , januar og februar. Det vil være aktuelt å tillatte kjøring mandag til lørdag, og enkelte søndager ifm. avvikling av arrangement.

Vedlagt dette høringsbrevet følger kopi av søknad om dispensasjon, og svaret fra Fylkesmannen på søknaden. Vedlagt også et brev fra Politimesteren i Sør-Trøndelag politidistrikt som beskriver politiets forhold til slike midlertidige glattkjøringsbaner.

Vi ber om at innspill sendes til Rennebu kommune innen 15. mars, enten på e-post kjetil.vernes@rennebu.kommune.no eller pr post ”Rennebu kommune, Berkåk, 7391 Rennebu”.

søknad_glattkjøring [230,84 kB]
Politiets orientering [231,94 kB]
Publisert: 3. mars 2010 ▪ Sist endret: 12. mars 2010