Kvote for kvotejakt på gaupe
I Oppdal og Rennebu kommuner kan det felles 2 gauper
Kvote for kvotejakt på gaupe ble vedtatt under møte i rovviltnemnda for region seks på Rica Hell Hotel i Stjørdal kommune 18. november 2011. Vedtaket ble fattet etter en gjennomgang av bestandsutviklingen og tapssituasjonen for sau og rein i regionen. Sekretariatets innstilling var samordnet fra de tre fylkesmennene.
I Oppdal og Rennebu kommuner kan det felles 2 gauper. Det er ingen begrensning i antall hunndyr.
Begrunnelse for vedtaket
Det nasjonale bestandsmålet for region seks er satt til 12 årlige ynglinger. Gjennomsnittlig antall familiegrupper de siste tre årene er 21,5. Bestandsmålsettingen er dermed oppnådd, og rovviltnemnda har myndighet til å fatte vedtak om kvote for jakt etter forskriften § 11, jf. § 7.
Et av hovedmålene for nemnda er derfor å få redusert bestanden slik at den er i samsvar med bestandsmålet. Føringer lagt i forvaltningsplanen som rovviltnemnda har vedtatt er også lagt til grunn, blant annet med tanke på geografisk differensiering.
Nemnda har også sett på det nye rovviltforliket fra Stortinget der de blant annet sier at antall ynglinger skal holdes så nært bestandsmålet som mulig.
Den sørsamiske tamreinnæringa i regionen, og spesielt i Nord-Trøndelag, har opplevd økende tap av rein og nedgang i produktivitet de senere år. Rovdyr er oppgitt som viktigste tapsårsak, og reineierne er usikre på den framtidige bærekraften i næringa, både økonomisk og kulturelt.
Det ble derfor oppretten en arbeidsgruppe reduksjon for av konfliktnivået rovdyr-reindrift i Nord-Trøndelag som konkluderte med at rovviltnemnda må sette tilstrekkelig høye kvoter for kvotejakten på gaupe, slik at en når målet satt i forvaltningsplanen så fort som mulig. Det er også viktig at rovviltnemnda tar større hensyn til tapssituasjonen og blir mer geografisk spesifikk i tildeling av kvoter. Rovviltnemnda har lagt særlig vekt på arbeidsgruppen konklusjoner i sitt vedtak og vedtaket vil være et bidrag for å sikre situasjonen for sørsamisk reindrift.
Selv om gaupeskader på sau har gått ned i Nord-Trøndelag er de samlede gaupeskadene på sau fortsatt uforholdsmessig høyt, noe som i det lange løp gir en uholdbar situasjon for de saubrukere som er berørt. I likhet med situasjonen for de sørsamiske tamreineierne er det derfor påkrevd også innenfor saueholdet at gaupebestanden kommer ned mot bestandsmålet for region seks. I tillegg er nå Fosen uten mål om yngling og en har satt en høy kvote for å senke bestanden der. Dette vil bidra til at det ikke skal være behov for beitenekt etter dyrevelferdsloven på grunnlag av rovdyrskader på Fosen som er et prioritert beiteområde. I Sør-Trøndelag og Møre og Romsdal er en omtrent på vedtatt mål, og en har valgt å sette en svært lav kvote for ikke å komme over målsetting.
I tillegg er følgende momenter vektlagt:
• Nemnda konstaterer at bestanden fortsatt er for høy
• Nemnda vil gjerne opprettholde engasjement og kompetanse hos jegerne for nødvendig
regulering av stammen.
• Jegerne utfører viktig dokumentasjonsarbeid for å vite hvor stor gaupestammen er.
• Nemnda mener at selv en svært lav kvote er konfliktdempende overfor beitebrukerne i
forhold til ingen kvote.
• Nemnda mener at en høy reservekvote er nødvendig for eventuelt å tildele reservedyr til
de kvotejaktsområdene der det oppstår akutte skadesituasjoner i reindriften og startkvoten
er oppbrukt. Dette gjør det mer forutsigbart for reindriften.
• I februar – mars vet nemnda mer om familiegruppedokumentasjonen for 2011-12.
Reservekvoten vil kunne tildeles for å forebygge skade og komme ned mot bestandsmålet.

Tips/del
Skriv ut